Here is your handy guide to sport on television this week

Monday – Sunday, May 16th – 22nd

MONDAY (May 16th)

SOCCER BT Sport 1
5.30pm Serie A: Sampdoria v Fiorentina
7.45pm Serie A: Juventus v Lazio

GAA TG4
Leinster Minor Hurling Final
7.30pm Laois v Offaly

SOCCER Sky Sports Football
Championship Play-off Semi-final
7.45pm Huddersfield Town v Luton Town

SOCCER Sky Sports Premier League
8pm PL: Newcastle Utd v Arsenal

GAA TG4, 9.15pm-10.15pm
Highlights Weekend's league action

TUESDAY (May 17th)

CYCLING Eurosport 1, 11am-5pm
Giro d'Italia Stage 10: To Jesi

SOCCER Sky Sports Football
Championship
7.45pm Nottingham Forest v Sheffield Utd

SOCCER Sky Sports Premier League
7.45pm PL: Southampton v Liverpool

RUGBY BT Sport 1
Premiership Cup Final
7.45pm London Irish v Worcester Warriors

WEDNESDAY (May 18th)

CYCLING Eurosport 1, 11am-5pm
Giro d'Italia Stage 11: To Reggio Emilia

GAA TG4
Leinster Minor Football Final
7.30pm Dublin v Kildare

SOCCER Sky Sports Football
7.45pm L2: Northampton Town v Mansfield Town

SOCCER Virgin Media Two & BT Sport 1
Europa League Final
8pm Eintracht Frankfurt v Rangers

THURSDAY (May 19th)

CYCLING Eurosport 1, 10.30am-4.45pm
Giro d'Italia Stage 12: To Genova

GOLF Sky Sports Golf, 1pm-1am
Oklahoma PGA Championship

DARTS Sky Sports Action, 7pm-10.30pm
London Premier League

SOCCER Sky Sports Football
7.45pm L2: Port Vale v Swindon Town

RUGBY LEAGUE Sky Sports Arena
8pm SL: Warrington Wolves v St Helens

FRIDAY (May 20th)

CYCLING Eurosport 1, noon-4.45pm
Giro d'Italia Stage 13: To Cuneo

F1 Sky Sports F1 from 12.30pm
Practice Spanish Grand Prix

GOLF Sky Sports Golf, 1pm-1am
Southern Hills CC PGA Championship

RUGBY Premier Sports 2
6pm URC: Benetton v Cardiff
8.10pm URC: Ospreys v Bulls

BOXING BT Sport 2 from 7pm
London Brad Foster v Ionut Baluta

RUGBY TG4, BBC 2 & Premier Sports 1
7.35pm URC: Ulster v Sharks

SOCCER Sky Sports Football
7.45pm Scottish Premiership Play-off Final

RUGBY BT Sport 1
English Premiership
7.45pm Wasps v Sale

RUGBY LEAGUE Sky Sports Arena
8pm SL: Salford Red Devils v Castleford Tigers

SATURDAY (May 21st)

CYCLING Eurosport 1, 11.45am-5pm
Giro d'Italia Stage 14: To Torino

F1 Sky Sports F1 from 11.45am
Practice & Qualifying Spanish Grand Prix

SOCCER BBC 1, noon-1pm
Previews Football Focus

RUGBY LEAGUE Channel 4
12.30pm SL: Hull KR v Catalans Dragons

ATHLETICS BBC 1, 1.15pm-4.30pm
British Grand Prix

HORSE RACING ITV4 & Virgin Media One, 1.30pm-4pm
Haydock Park Including the Temple Stakes

HORSE RACING RTÉ 2, 2pm-4.45pm
The Curragh Irish Guineas Festival

GOLF Sky Sports Golf, 2pm-midnight
Oklahoma PGA Championship

SOCCER Sky Sports Football
3pm L1: Sunderland v Wycombe Wanderers

SOCCER Premier Sports 1
Scottish Cup Final
3pm Rangers v Hearts

RUGBY UTV & BT Sport 1
English Premiership
3pm Harlequins v Gloucester
5.30pm Saracens v Northampton Saints

RUGBY Premier Sports 2
3pm URC: Dragons v Lions
5.10pm URC: Scarlets v Stormers

RUGBY RTÉ 2
5pm URC: Connacht v Zebre

RUGBY Premier Sports 1
6.30pm URC: Edinburgh v Glasgow Warriors

RUGBY TG4 & Premier Sports 2
7.15pm URC: Leinster v Munster

GAA Sky Sports Arena
Leinster Senior Hurling
6pm Galway v Dublin

SOCCER DAZN
Women's Champions League Final
6pm Barcelona v Lyon

SOCCER FreeSports
German Cup Final
7pm SC Freiburg v RB Leipzig

SUNDAY (May 22nd)

UFC BT Sport 1 from midnight
Las Vegas Holly Holm v Ketlen Vieira

TENNIS Eurosport, 9.30am-9pm
Paris French Open

ATHLETICS BBC 2, 11am-1pm
Manchester 10k & Half-Marathon

CYCLING Eurosport 2, noon-4.45pm
Giro d'Italia Stage 15: To Cogne

SOCCER BT Sport 1
FA Vase Final
12.15pm Newport PT v Littlehampton Town

F1 Sky Sports F1 from 12.30pm
Montmeló Spanish Grand Prix

GAA TG4
Under-20 Hurling Final
1.30pm Kilkenny v Limerick

HORSE RACING RTE 1, 1.40pm-4.05pm
The Curragh Irish Guineas Festival

GOLF Sky Sports Golf, 2pm-midnight
Southern Hills CC PGA Championship

HORSE RACING ITV4, 3.20pm-7pm
York & The Curragh

GAA RTÉ 2
Munster Senior Hurling
4pm Clare v Waterford

SOCCER Sky Sports
4pm Premier League (TBA)

SOCCER BT Sport 3
FA Trophy Final
4.15pm Bromley v Wrexham

TAEKWONDO FreeSports, 6.45pm-8.30pm
Manchester European Championships

RUGBY Premier Sports 1
8.05pm Top 14: Castres v Perpignan

GAA RTÉ 2, 9.30pm-11.30pm
Highlights The Sunday Game

SOCCER BBC 1, 10.30pm-0.10am
Highlights Match of the Day 2

Latest Stories