Rabo Pro 12

Team P W D L F A BP Pts
Leinster 20 15 1 4 517 319 12 74
Munster 20 15 0 5 466 308 8 68
Ulster 20 14 0 6 431 270 9 65
Glasgow 19 15 0 4 355 259 4 64
Ospreys 20 12 1 7 499 338 10 60
Scarlets 20 9 1 10 374 400 8 46
Cardiff 20 7 1 12 388 496 7 37
Edinburgh 19 7 0 12 338 419 7 35
Connacht 20 6 0 14 336 442 10 34
Dragons 20 6 1 13 349 439 5 31
Treviso 20 5 1 14 341 533 7 29
Zebre 20 4 2 14 317 478 5 25

Fixtures and results

  • September 6th-8th  
    Treviso 19-24 Ospreys (Stadio Monigo)
    Connacht 25-16 Zebre (Sportsground)
    Glasgow 22-15 Blues (Scotstoun Stadium)
    Munster 34-23 Edinburgh (Thomond Park)
    Dragons 15-8 Ulster (Rodney Parade)
    Scarlets 19-42 Leinster (Parc y Scarlets)
  • September 13th-15th   
    Blues 21-10 Connacht (Arms Park)
    Edinburgh 16-13 Dragons (Murrayfield)
    Leinster 29-29 Ospreys (Royal Dublin Society)
    Scarlets 26-10 Treviso (Parc y Scarlets)
    Ulster 12-13 Glasgow (Ravenhill)
    Zebre 21-43 Munster (Stadio XXV Aprile)
  • September 20th-22nd  
    Treviso 29-19 Munster (Stadio Monigo)
    Blues 25-30 Zebre (Arms Park)
    Connacht 7-18 Ulster (Sportsground)
    Glasgow 12-6 Leinster (Scotstoun)
    Dragons 23-16 Scarlets (Rodney Parade)
    Ospreys 44-10 Edinburgh (Liberty Stadium)
  • September 27th-29th 
    Connacht 26-43 Ospreys (Sportsground)
    Edinburgh 9-22 Scarlets (Murrayfield)
    Leinster 34-20 Blues (Royal Dublin Society)
    Munster 23-9 Dragons (Thomond Park)
    Ulster 32-13 Treviso (Ravenhill)
    Zebre 17-24 Glasgow (Stadio XXV Aprile)
  • October 4th-6th
    Treviso 23-3 Connacht (Stadio Monigo)
    Blues 29-12 Edinburgh (Arms Park)
    Munster 19-15 Leinster (Thomond Park)
    Dragons 30-7 Zebre (Rodney Parade)
    Ospreys 12-18 Ulster (Liberty Stadium)
    Scarlets 12-17 Glasgow (Parc y Scarlets)
  • October 25th-27th
    Edinburgh 20-13 Treviso (Murrayfield)
    Glasgow 6-13 Munster (Scotstoun)
    Leinster 16-13 Connacht (Royal Dublin Society)
    Ospreys 40-17 Dragons (Liberty Stadium)
    Ulster 39-21 Blues (Ravenhill)
    Zebre 16-16 Scarlets (Stadio XXV Aprile)
  • November 1st-3rd
    Blues 17-13 Treviso (Arms Park)
    Connacht 12-19 Glasgow (Sportsground)
    Edinburgh 25-23 Zebre (Murrayfield)
    Munster 12-6 Ospreys (Thomond Park)
    Dragons 19-23 Leinster (Rodney Parade)
    Scarlets 17-9 Ulster (Parc y Scarlets)
  • November 22nd-24th
    Treviso 20-21 Leinster (Stadio Monigo)
    Blues 10-31 Munster (Arms Park)
    Connacht 21-14 Scarlets (Sportsground)
    Glasgow 8-23 Dragons (Scotstoun)
    Ospreys 30-20 Zebre (Liberty Stadium)
    Ulster 41-17 Edinburgh (Ravenhill)
  • November 29th-December 1st
    Treviso 26-26 Blues (Stadio Monigo)
    Edinburgh 43-10 Connacht (Murrayfield)
    Leinster 36-19 Scarlets (Royal Dublin Society)
    Dragons 14-18 Munster (Rodney Parade)
    Ospreys 16-28 Glasgow (Liberty Stadium)
    Zebre 11-19 Ulster (Stadio XXV Aprile)
  • December 20th-22nd
    Blues 19-22 Ospreys (Arms Park)
    Connacht 14-11 Dragons (Sportsground)
    Edinburgh 11-6 Leinster (Murrayfield)
    Glasgow 29-10 Treviso (Scotstoun) - Played April 4th
    Munster 16-10 Scarlets (Thomond Park)
    Ulster 13-6 Zebre (Ravenhill)
  • December 26th-29th
    Treviso 20-15 Zebre (Stadio Monigo)
    Edinburgh 16-20 Glasgow (Murrayfield)
    Leinster 19-6 Ulster (Royal Dublin Society)
    Munster 22-16 Connacht (Thomond Park)
    Dragons 22-16 Blues (Rodney Parade)
    Scarlets 6-10 Ospreys (Parc y Scarlets)
  • January 1st-5th
    Blues 21-13 Dragons (Arms Park)
    Connacht 8-16 Leinster (Sportsground)
    Glasgow P-P Edinburgh (Scotstoun) - Now April 26th
    Ospreys 17-12 Scarlets (Liberty Stadium)
    Ulster 29-19 Munster (Ravenhill)
    Zebre 14-12 Treviso (Stadio XXV Aprile)
  • February 7th-9th
    Treviso 33-41 Scarlets (Stadio Monigo)
    Glasgow 8-6 Connacht (Scotstoun)
    Munster 54-13 Blues (Thomond Park)
    Dragons 19-23 Edinburgh (Rodney Parade) - Played April 3rd
    Ulster 10-7 Ospreys (Ravenhill)
    Zebre 8-31 Leinster (Stadio XXV Aprile)
  • February 14th-16th
    Blues 20-27 Glasgow (Arms Park)
    Connacht 11-7 Edinburgh (Sportsground)
    Leinster 31-19 Dragons (Royal Dublin Society)
    Munster 36-8 Zebre (Thomond Park)
    Ospreys 75-7 Treviso (Liberty Stadium)
    Ulster P-P Scarlets (Ravenhill) - Played March 14th
  • February 21st-23rd
    Treviso 12-14 Ulster (Stadio Monigo)
    Blues 22-34 Leinster (Arms Park)
    Dragons 24-23 Glasgow (Rodney Parade)
    Ospreys 11-25 Munster (Liberty Stadium)
    Scarlets 25-21 Edinburgh (Parc y Scarlets)
    Zebre 19-27 Connacht (Stadio XXV Aprile)
  • February 28th – March 2nd
    Connacht 38-6 Treviso (Sportsground)
    Edinburgh 31-25 Ospreys (Murrayfield)
    Leinster 28-25 Glasgow (Royal Dublin Society)
    Scarlets 18-13 Munster (Parc y Scarlets)
    Ulster 38-8 Dragons (Ravenhill)
    Zebre 15-10 Blues (Stadio XXV Aprile)
  • March 14th
    Ulster 26-13 Scarlets (Ravenhill)
  • March 21st-23rd
    Edinburgh 3-9 Ulster (Murrayfield)
    Glasgow 14-6 Scarlets (Scotstoun)
    Leinster 27-0 Zebre (Royal Dublin Society)
    Munster 14-3 Treviso (Thomond Park)
    Dragons 8-24 Connacht (Rodney Parade)
    Ospreys 34-9 Blues (Liberty Stadium)
  • March 28th-30th
    Treviso 20-16 Edinburgh (Stadio Monigo)
    Blues 28-23 Ulster (Arms Park)
    Glasgow 11-9 Ospreys (Scotstoun)
    Leinster 22-18 Munster (Royal Dublin Society)
    Scarlets 32-30 Connacht (Parc y Scarlets)
    Zebre 25-25 Dragons (Stadio XXV Aprile)
  • April 11th-13th
    Treviso 45-27 Dragons (Stadio Monigo)
    Edinburgh 22-29 Blues (Murrayfield)
    Munster 5-22 Glasgow (Thomond Park)
    Ospreys 25-19 Leinster (Liberty Stadium)
    Scarlets 27-20 Zebre (Parc y Scarlets)
    Ulster 58-12 Connacht (Ravenhill)
  • April 18th-20th
    Blues 17-13 Scarlets (Arms Park)
    Connacht 23-32 Munster (Sportsground)
    Glasgow 27-9 Ulster (Scotstoun)
    Leinster 62-7 Treviso (Royal Dublin Society)
    Dragons 10-20 Ospreys (Rodney Parade)
    Zebre 26-13 Edinburgh (Stadio XXV Aprile)
  • May 2nd-4th
    Treviso v Glasgow (Stadio Monigo)
    Connacht v Blues (Sportsground)
    Edinburgh v Munster (Murrayfield)
    Scarlets v Dragons (Parc y Scarlets)
    Ulster v Leinster (Ravenhill)
    Zebre v Ospreys (Stadio XXV Aprile)
  • May 9th-11th
    Glasgow v Zebre (Scotstoun)
    Leinster v Edinburgh (Royal Dublin Society)
    Munster v Ulster (Thomond Park)
    Dragons v Treviso (Rodney Parade)
    Ospreys v Connacht (Liberty Stadium)
    Scarlets v Blues (Parc y Scarlets)
  • May 16th-18th
    Semi-finals
  • May 31st
    Final

Heineken Cup 2014

Knockout Stages

Quarter-finals

Saturday, April 5th
Munster 47 Toulouse 23 (Thomond Park, 1.30pm)
Clermont Auvergne 22 Leicester 16 (Stade Marcel-Michelin, 5.0pm)
Ulster 15-17 Saracens (Ravenhill, 6.30pm)

Sunday, April 6th
Toulon 29 Leinster 14 (Stade Felix Mayol, 5.30pm)

Semi-finals

Saturday, April 26th
Saracens v Clermont Auvergne, Twickenham, 3.40pm

Sunday, April 27th
Toulon v Munster, Stade Velodrome, 4.30pm local; 3.30pm Irish

Final

Saturday, May 24th
Millennium Stadium, Cardiff, 5.0pm


Pool One

Team P W D L F A BP Pts
Leinster 6 5 0 1 152 66 2 22
Northampton 6 4 0 2 107 104 1 17
Castres 6 2 0 4 78 104 1 9
Ospreys 6 1 0 5 75 138 1 5

Fixtures and results

  • Saturday October 12th  
    Castres 19-13 Northampton (Stade Pierre Antoine, 4.40pm)
    Ospreys 9-19 Leinster (Liberty Stadium, 7pm)
    Saturday, October 19th
    Leinster 19-7 Castres (RDS, 3:40pm)
    Sunday, October 20th
    Northampton 27-16 Ospreys (Franklin's Gardens, 12:45pm)
    Friday, December 6th
    Castres 15-9 Ospreys (Stade Pierre Antoine, 9pm)
    Saturday, December 7th
    Northampton Saints 7-40 Leinster (Franklin's Gardens 6pm)
    Friday, December 13th 
    Ospreys 21-12 Castres (Liberty Stadium, 8pm) 
    Saturday, December 14th
    Leinster 9-18 Northampton (Aviva Stadium, 6pm)
    January 10th/11th/12th 
    Castres Olympique 22-29 Leinster Rugby (Stade Pierre Antoine)
    Ospreys 17-29 Northampton Saints (Liberty Stadium)
    January 17th/18th/19th
    Leinster Rugby 36-3 Ospreys (RDS)
    Northampton Saints 13-3 Castres Olympique (Franklin's Gardens) 

Pool Two

Team P W D L F A BP Pts
Toulon 6 5 0 1 170 104 4 24
Cardiff 6 3 0 3 119 148 2 14
Exeter 6 2 0 4 118 123 4 12
Glasgow 6 2 0 4 98 130 3 11

Fixtures and results

  • Sunday October 13th  
    Exeter 44-29 Cardiff Blues (Sandy Park, 12.45pm)
    Toulon 51-28 Glasgow (Stade Felix Mayol, 4pm)
    Saturday, October 19th
    Cardiff Blues 19-15 Toulon (Arms Park, 1:35pm)
    Sunday, October 20th
    Glasgow 20-16 Exeter (Scotstoun Stadium, 2pm)
    Friday, December 6th
    Cardiff Blues 29-10 Glasgow (Arms Park, 8pm)
    Saturday, December 7th
    Exeter 9-14 Toulon (Sandy Park, 1.35pm) 
    Friday, December 13th 
    Glasgow 7-9 Cardiff Blues (Scotstoun Stadium, 8pm)
    Saturday, December 14th
    Toulon 32-20 Exeter (Stade Felix Mayol, 2.35pm)
    January 10th/11th/12th 
    Exeter Chiefs 10-15 Glasgow Warriors (Sandy Park Stadium)
    Pool 2: Toulon 43-20 Cardiff Blues (TBA) 
    January 17th/18th/19th
    Cardiff Blues 13-19 Exeter Chiefs (Cardiff Arms Park)
    Glasgow Warriors 8-15 Toulon (Scotstoun Stadium)

Pool Three

Team P W D L F A BP Pts
Toulouse 6 5 0 1 143 63 3 23
Saracens 6 4 0 2 217 74 4 20
Connacht 6 3 0 3 101 147 1 13
Zebre 6 0 0 6 33 210 0 0

Fixtures and results

  • Friday October 11th  
    Connacht 17-23 Saracens (Sportsground 8pm)
    Toulouse 38-5 Zebre (Stade Ernest Wallon 9pm)
    Friday, October 18th
    Saracens 16-17 Toulouse (Wembley 7.45pm)
    Saturday, October 19th
    Zebre 6-33 Connacht (Stadio XXV Aprile, 2.35pm)
    Saturday, December 7th
    Zebre 10-39 Saracens (Stadium XXV Aprile, 2.35pm)
    Sunday, December 8th
    Toulouse 14-16 Connacht (Stade Ernest Wallon, 4pm)
    Saturday, December 14th 
    Saracens 64-3 Zebre (Allianz Park, 3pm)
    Connacht 9-37 Toulouse (The Sportsground, 6pm)
    January 10th/11th/12th 
    Connacht Rugby 20-3 Zebre (The Sportsground)
    Toulouse 21-11 Saracens (Stade Ernest Wallon) 
    January 17th/18th/19th
    Saracens 64-6 Connacht Rugby (Allianz Park)
    Zebre 6-16 Toulouse (Stadio XXV Aprile) 

Pool Four

Team P W D L F A BP Pts
Clermont 6 5 0 1 139 69 4 24
Harlequins 6 3 0 3 126 103 4 16
Scarlets 6 2 1 3 122 150 1 11
Racing Metro 6 1 1 4 66 131 1 7

Fixtures and results

  • Saturday, October 12th  
    Harlequins 26-33 Scarlets (Twickenham Stoop 3.40pm)
    Sunday, October 13th
    Racing Metro 13-9 Clermont Auvergne (Stade Yves du Manoir, 9pm)
    Saturday, October 19th
    Scarlets 26-26 Racing Metro (Parc Y Scarlets, 6pm)
    Sunday, October 20th
    Clermont Auvergne 23-16 Harlequins (Stade Marcel Michelin, 4pm)
    Saturday, December 7th
    Clermont Auvergne 32-11 Scarlets (Stade Marcel Michelin, 2.35pm)
    Racing Metro 8-32 Harlequins (Stade de la Beaujoire, 4.40pm)
    Saturday, December 14th 
    Scarlets 13-31 Clermont Auvergne (Parc Y Scarlets, 3.40pm)
    Sunday, December 15th 
    Harlequins 17-3 Racing Metro (Twickenham Stoop, 12:45pm)
    January 10th/11th/12th 
    Harlequins 13-16 ASM Clermont Auvergne (The Twickenham Stoop)
    Racing Métro 92 13-19 Scarlets (Stade Yves du Manoir)
    January 17th/18th/19th
    Clermont Auvergne 28-3 Racing Métro 92 (Stade Marcel Michelin)
    Scarlets 20-22 Harlequins (Parc y Scarlets) 

Pool Five

Team P W D L F A BP Pts
Ulster 6 6 0 0 179 62 2 26
Leicester 6 4 0 2 159 112 5 21
Montpellier 6 2 0 4 121 124 3 11
Treviso 6 0 0 6 41 202 0 0

Fixtures and results

  • Friday, October 11th  
    Ulster 22-16 Leicester (Ravenhill, 8pm)
    Saturday, October 12th
    Treviso 10-27 Montpellier (Stadio Comunale di Monigo, 2.35pm)
    Friday, October 18th
    Leicester 34-3 Treviso (Welford Road 8pm)
    Saturday, October 19th
    Montpellier 8-25 Ulster (Stade Yves du Manoir, 4:40pm)
    Saturday, December 7th
    Ulster 48-0 Treviso (Ravenhill, 6pm)
    Sunday, December 8th
    Leicester 41-32 Montpellier (Welford Road, 3pm)
    Saturday, December 14th 
    Treviso 3-35 Ulster (Stadio Comunale di Mongio, 2.35pm)
    Sunday, December 15th 
    Montpellier 14-15 Leicester (Stade Yves du Manoir, 4pm)
    January 10th/11th/12th 
    Benetton Treviso 19-34 Leicester Tiger (Stadio Comunale di Monigo)
    Ulster Rugby 27-16 Montpellier (Ravenhill)
    January 17th/18th/19th
    Leicester Tigers 19-22 Ulster Rugby (Welford Road)
    Montpellier 24-6 Benetton Treviso (Stade Yves du Manoir)

Pool Six

Team P W D L F A BP Pts
Munster 6 5 0 1 161 77 3 23
Gloucester 6 3 0 3 113 114 2 14
Edinburgh 6 3 0 3 104 141 0 12
Perpignan 6 1 0 5 112 158 3 7

Fixtures and results

  • Saturday, October 12th  
    Edinburgh 29-23 Munster (Murrayfield, 1.35pm)
    Gloucester 27-22 Perpignan (Kingsholm, 6pm)
    Saturday, October 19th
    Munster 26-10 Gloucester (Thomond Park, 6pm)
    Sunday, October 20th
    Perpignan 31-14 Edinburgh (Stade Aime Giral, 1.45pm)
    Sunday, December 8th
    Munster 36-8 Perpignan (Thomond Park, 1.45pm)
    Edinburgh 12-23 Gloucester (Murrayfield, 1pm)
    Saturday, December 14th 
    Perpignan 17-18 Munster (Stade Aime Giral, 4:40pm)
    Sunday, December 15th 
    Gloucester 10-16 Edinburgh (Kingsholm, 3pm)
    January 10th/11th/12th 
    Edinburgh Rugby 27-16 Perpignan (Murrayfield)
    Gloucester Rugby 7-20 Munster Rugby (Kingsholm)
    January 17th/18th/19th
    Munster Rugby 38-6 Edinburgh Rugby (Thomond Park)
    Perpignan 18-36 Gloucester Rugby (Stade Aimé Giral)
    Quarter-finals (April 5th/6th/7th)
    Ulster v Saracens
    Clermont Auvergne v Leicester
    Toulon v Leinster
    Munster v Toulouse
    Semi-finals 25th/26th/27th
    Ulster/Saracens v Clermont Auvergne/Leicester
    Toulon/Leinster v Munster/Toulouse

Six Nations 2014

Team P W D L F A PD Pts
Ireland 5 4 0 1 132 49 83 8
England 5 4 0 1 138 65 73 8
Wales 5 3 0 2 122 79 43 6
France 5 3 0 2 103 98 5 6
Scotland 5 1 0 5 47 138 -90 2
Italy 5 0 0 5 63 172 -109 0

Fixtures and results

  • Saturday, February 1st
    Wales 23-15 Italy (Millennium Stadium, 2.30pm)
    France 26-24 England (Stade de France, 6pm, 5pm Irish)
    Sunday, February 2nd
    Ireland 28-6 Scotland (Aviva Stadium, 3pm)
  • Saturday, February 8th
    Ireland 26-3 Wales (Aviva Stadium, 2.30pm)
    Scotland 0-20 England (Murrayfield, 5pm)
  • Sunday, February 9th
    France 30-10 Italy (Stade de France, 4pm, 3pm Irish)
    Friday, February 21st
    Wales 27-6 France  (Millennium Stadium, 8pm)
  • Saturday, February 22nd
    Italy 20-21 Scotland (Stadio Olimpico, 2.30pm, 1.30pm Irish)
    England 13-10 Ireland (Twickenham, 4pm)
  • Saturday, March 8th
    Ireland 46-7 Italy (Aviva Stadium, 2.30pm)
    Scotland 17-19 France (Murrayfield, 5pm)
  • Sunday, March 9th
    England 29-18 Wales (Twickenham, 3pm)
  • Saturday, March 15th
    Italy 11-52 England (Stadio Olimpico, 1.30pm, 12.30pm Irish)
    Wales 51-3 Scotland (Millennium Stadium, 2.45pm)
    France 20-22 Ireland (Stade de France, 6pm, 5pm Irish)