Guide to Sport on Television

What’s on RTÉ, Setanta, Sky Sports & others (Mar 13th–Mar 16th)

Thu, Mar 13, 2014, 21:28

THURSDAY (Mar 13th)

PARALYMPICS Channel 4, 6am-8am, 9am-12.30pm
Sochi Including Ice Sledge Hockey

SNOOKER Eurosport 2, 6.30am-9am, 11am-2.30pm
China Haikou World Open

HORSE Channel 4, 8am-9am
RACING The Morning Line

GOLF Sky Sports 4, 11am-1pm, 2.30pm-5.30pm
Morocco Trophee Hassan II

HORSE RACING Channel 4, 12.35pm-4.30pm
RTE 1, 1.25pm-5.10pm
Day 3 Cheltenham Festival

CYCLING Eurosport, 1.30pm-3.15pm
Tirreno-Adriatico Stage 2: To Cascina

CYCLING Eurosport, 3.15pm-4pm
Paris-Nice Stage 5: To Rive-de-Gier

SOCCER ITV4 from 5.30pm
Setanta Ireland from 5.55pm
(6.00) Porto v Napoli

SOCCER ESPN from 6pm
(6.00) FC Basel v Red Bull Salzburg

SOCCER BT Sport 1 from 6pm
(6.00) Ludogorets v Valencia

CRICKET Sky Sports 2 from 6pm
3rd T20 West Indies v England

TENNIS Sky Sports 3, 7pm-10pm
ATP Indian Wells Masters 1000

GOLF Sky Sports 4, 7pm-10pm
Florida Valspar Championship

SOCCER UTV from 7.45pm
3e from 7.30pm
(8.05) Tottenham v Benfica

SOCCER Setanta Ireland from 8pm
BT Sport 1 from 8pm
(8.05) Juventus v Fiorentina

SOCCER ESPN from 8pm
(8.05) Sevilla v Real Betis

TENNIS BT Sport 2, 10pm-midnight
WTA Indian Wells Masters 1000

NBA BT Sport 1 from 11pm
Chicago Rockets @ Bulls
Oklahoma Lakers @ Thunder

FRIDAY (Mar 14th)

F1 Sky Sports F1 from 1.30am
Setanta Ireland from 1.25am
Practice Australian Grand Prix

SNOOKER Eurosport 2, 6am-9am, 11.30am-2.30pm
Quarter-finals Haikou World Open

RUGBY Sky Sports 4 from 6.30am
(6.35) Chiefs v Stormers
(8.40) Melbourne Rebels v Crusaders

HORSE Channel 4, 8am-9am
RACING The Morning Line

GOLF Sky Sports 4, 11am-1pm, 2.30pm-5.30pm
Morocco Trophee Hassan II

HORSE RACING Channel 4, 12.35pm-4.30pm
RTE 1, 1.25pm-5.10pm
Final day Cheltenham Festival

CYCLING Eurosport, 1.30pm-3.15pm
Tirreno-Adriatico Stage 3: To Arezzo

CYCLING Eurosport, 3.15pm-4.15pm
Paris-Nice Stage 6: To Fayence

RUGBY RTE 2 from 5.30pm
(5.45) Women's: France v Ireland
(7.55) U-20s: Ireland v France

RUGBY BBC 2 from 7pm
(7.05) Ulster v Scarlets

SOCCER BT Sport 1 from 7pm
(7.45) Kilmarnock v Celtic

GOLF Sky Sports 4, 7pm-10pm
Palm Harbor Valspar Championship

SOCCER BT Sport 2 from 7.15pm
(7.30) Augsburg v Schalke

GAA TG4, 7.30pm-8.30pm
Croke Park GAA President’s Award winners

RUGBY Setanta Ireland from 7.40pm
(7.45) Biarritz v Oyonnax

RUGBY LEAGUE Sky Sports 1 from 7.30pm
(8.00) Wigan Warriors v Hull KR

TENNIS Sky Sports 3, 8.30pm-0.30am
ATP Indian Wells Masters 1000

RUGBY RTE 2, 10pm-11.35pm
Final Words Triple Crown 2004

NBA BT Sport 1 from 0.30am
San Antonio Lakers @ Spurs

TENNIS BT Sport 2, 1.30am-5.30am
WTA Indian Wells Masters 1000

SATURDAY (Mar 15th)

PARALYMPICS Channel 4, 5.45am-11am
Sochi Including Men’s Giant Slalom

F1 Sky Sports F1 from 5am
Setanta Ireland from 5.55am
Qualifying Australian Grand Prix

SNOOKER Eurosport 2, 6.30am-9am, 11.30am-2.30pm
Semi-finals Haikou World Open

RUGBY Sky Sports 2 from 6.30am
(6.35) Highlanders v Western Force
(8.40) Brumbies v Waratahs

SOCCER BBC 1, 11.30am-noon
Previews Football Focus

RUGBY RTE 2 from noon
BBC 1 from 12.15pm
(2.45) Wales v Scotland
(5.00) France v Ireland

SOCCER BT Sport 1 from noon
(12.45) Hull City v Manchester City

SOCCER Sky Sports 1 from noon
(12.15) Leyton Orient v Brentford

SOCCER Sky Sports 3 from 12.30pm
(12.45) Rangers v Dunfermline Athletic

RUGBY Sky Sports 2 from 12.55pm
(1.00) Lions v Blues
(3.05) Sharks v Reds

GOLF Sky Sports 4, 1pm-5pm
Agadir Trophee Hassan II

HORSE Channel 4, 1.30pm-4.10pm
RACING Uttoxeter & Kempton

CYCLING Eurosport, 1.30pm-3.15pm
Tirreno-Adriatico Stage 4: To Selva Rotonda

CYCLING Eurosport, 2.30pm-3.45pm
Paris-Nice Stage 7: To Biot Sophia Antipolis

SOCCER Setanta Sports 1 from 2.30pm
(3.00) Everton v Cardiff

SOCCER Setanta Ireland from 3.15pm
(3.30) Lille v Nantes

GOLF Sky Sports 4, 5pm-6.55pm
Florida Valspar Championship

SOCCER Sky Sports 1 from 5pm
(5.30) Aston Villa v Chelsea

SOCCER BT Sport 1 from 5.15pm
(5.30) St Johnstone v Ross County

SOCCER BT Sport 2 from 5.15pm
(5.30) Bayern Munich v Bayer Leverkusen

GAA Setanta Ireland from 6.30pm
(7.00) HL: Dublin v Kilkenny

GAA Setanta Sports 1 from 6.45pm
(7.00) FL: Armagh v Monaghan

SOCCER Sky Sports 4 from 6.55pm
(7.00) Malaga v Real Madrid
(9.00) Atletico Madrid v Espanyol

TENNIS Sky Sports 3, 7pm-11pm
ATP Semi-finals at Indian Wells

BOXING Sky Sports 2 from 7pm
S-middleweight title Rocky Fielding v Charles Adamu
S-middleweight Paul Smith v Tobias Webb
Welterweight Kell Brook v Alvaro Robles
Cruiserweight Tony Bellew v Valery Brudov

SOCCER BT Sport 1 from 7.45pm
(7.45) Verona v Inter Milan

SOCCER Setanta Ireland, 9pm-10.30pm
BBC 1, 10.30pm-0.05am
Highlights English Premier League

SOCCER BBC 1, 0.05am-1.25am
Highlights Football League Show

SUNDAY (Mar 17th)

F1 Sky Sports F1 from 5am
Setanta Ireland from 5.55am
Melbourne Australian Grand Prix

PARALYMPICS Channel 4, 5.30am-10.30am, 3.45pm-5.55pm
Sochi Including Women’s Giant Slalom 
Closing Ceremony

SNOOKER Eurosport 2, 6am-9am
Eurosport 2, 10.30am-2.30pm
Final Haikou World Open

CRICKET Sky Sports 2 from 9am
World T20 Bangladesh v Afghanistan 
Nepal v Hong Kong

SOCCER BT Sport 1 from 11.30am
(11.30) Atalanta v Sampdoria #
(2.00) AC Milan v Parma

GOLF Sky Sports 4, 12.30pm-5pm
Morocco Trophee Hassan II

SOCCER Sky Sports 1 from 12.30pm
(1.30) Manchester Utd v Liverpool

SOCCER BT Sport 2 from 1pm
(1.00) Montpellier v Bordeaux

GAA TG4 from 1.30pm 
(2.00) FL: Derry v Dublin
(deferred) HL: Clare v Waterford

RUGBY Setanta Ireland from 1.30pm
(2.00) Final: Blackrock v Clongowes

SOCCER BT Sport 1 from 1.30pm
(2.00) AC Milan v Parma

CYCLING Eurosport, 1.30pm-3.15pm
Tirreno-Adriatico Stage 5: To Guardiagrele

RUGBY Sky Sports 3 from 2.30pm
(3.00) LV= Cup final: Exeter v Northampton

CYCLING Eurosport, 3.15pm-4pm
Paris-Nice Final Stage: To Nice

SOCCER Sky Sports 1 from 3.30pm
(4.00) Tottenham Hotspur v Arsenal

SOCCER Sky Sports 2 from 3.55pm
(4.00) Barcelona v Osasuna
(6.00) Sevilla v Real Valladolid
(8.00) Real Sociedad v Valencia

SOCCER BT Sport 2 from 4pm
(4.00) Lyon v Monaco

SOCCER BT Sport 1 from 4.15pm
(4.30) Eintracht Frankfurt v Freiburg

GOLF Sky Sports 4, 5pm-10pm
Palm Harbor Valspar Championship

TENNIS BT Sport 2, 6.45pm-9pm
WTA Indian Wells Masters 1000

GAA RTE 2, 7.30pm-8.30pm
Highlights League Sunday

SOCCER Setanta Ireland from 7.40pm
BT Sport 1 from 7.45pm
(7.45) Genoa v Juventus

RUGBY ITV4, 8pm-9pm
Highlights LV= Cup final

SOCCER BBC 1, 10.25pm-11.25pm
Highlights Match of the Day 2