NEWRY AND ARMAGH CANDIDATES: Paul Berry (Ind); Cathal Boylan (Sinn Féin); Emmet Crossan (CISTA); Megan Fearon (Sinn Féin); William Irwin (DUP); Danny Kennedy (UUP); Alan Love (UKIP); Martin McAllister (Ind); Karen McKevitt (SDLP); Justin McNulty (SDLP); Conor Murphy (Sinn Féin); Sam Nicholson (UUP); Craig Weir (Alliance); Michael Waters (Greens).

Sinn Féin’s Megan Fearon and party colleague Cathal Boylan have been elected following the first count in the Newry and Armagh constituency in the Ass(...)

EAST DERRY CANDIDATES: Caoimhe Archibald (Sinn Féin); Jordan Armstrong (TUV); Yvonne Boyle (Alliance Party); Maurice Bradley (DUP); Aaron Callan (UUP); Stuart Canning (Conservatives); Tor Christie (Ind); Amber Hammill (Green Party); David Harding (Conservatives); William McCandless (UUP); Adrian McQuillan (DUP); Gerry Mullan (SDLP); Cathal Ó hOisín (Sinn Féin); Steven Parkhill (Ukip); George Robinson (DUP); Claire Sugden (Ind); Russell Watton (PUP).

With counting underway at the Foyle Arena it promises to be a tight battle for the sixth seat in East Derry, with all eyes on independent unionist Cla(...)

FERMANAGH AND SOUTH TYRONE CANDIDATES: Rosemary Barton (UUP); Kerri Blyberg (Alliance); Donald Crawford (TUV); John Feely (Sinn Féin); Phil Flanagan (Sinn Féin); Arlene Foster (DUP); Michelle Gildernew (Sinn Féin); Damien Harris (Lab Rep); Tanya Jones (Greens); Seán Lynch (Sinn Féin); Richie McPhillips (SDLP); Maurice Morrow (DUP); Alastair Patterson (UUP).

DUP leader Arlene Foster has been elected in Fermanagh and South Tyrone after receiving 8,801 first preference votes. Her surplus will now be distri(...)

STRANGFORD CANDIDATES: Kellie Armstrong (Alliance); Jonathan Bell (DUP); Joe Boyle (SDLP); Stephen Cooper (TUV); Stephen Crawford (Ukip); Georgia Grainger (Greens); Dermot Kennedy (Sinn Féin); Simon Hamilton (DUP); Harry Harvey (DUP); Bill McKendry (NI Conservatives); Michelle McIlveen (DUP); Mike Nesbitt (UUP); Philip Smith (UUP).

The leader of the Ulster Unionist Party Mike Nesbitt topped the poll in the Strangford constituency edging out the DUP’s Michelle McIlveen by just 10 (...)

BELFAST EAST CANDIDATES: Andy Allen (UUP); Joanne Bunting (DUP); Amy Doherty (SDLP); Sammy Douglas (DUP); Andrew Girvin (TUV); John Kyle (PUP); Jonny Lavery (Ukip); Naomi Long (Alliance); Chris Lyttle (Alliance); Chris McGimpsey (UUP); Tim Morrow (Alliance); Robin Newton (DUP); Niall Ó Donngahile (Sinn Féin); Courtney Robinson (Labour Alternative); Neil Wilson (NI Conservatives).

Based on first preference votes, the only two candidates in Belfast East to reach the quota of 5,311 in the Assembly election were former DUP leader P(...)

NORTH DOWN CANDIDATES: Steven Agnew (Greens); John Brennan (TUV); Conal Browne (SDLP); Chris Eisenstadt (UUP); Alan Chambers (UUP); Gordon Dunne (DUP); Alex Easton (DUP); Stephen Farry (Alliance); Maria Lourenco (NI Labour Rep); Therese McCartney (Sinn Féin); Carl McClean (UUP); Andrew Muir (Alliance); Bill Piper (Ukip); Frank Shivers (Conservatives); Peter Weir (DUP); Brian Wilson (Ind).

North Down is a staunchly unionist constituency which has never elected a nationalist MLA and it will not be doing so in 2016 as candidates of that pe(...)

BELFAST NORTH CANDIDATES: Ken Boyle (Ukip); Paula Jane Bradley (DUP); Tom Burns (Ind); Lesley Carroll (UUP); Geoff Dowey (NI First); Fiona Ferguson (PBP); Fra Hughes (Ind); William Humphrey (DUP); Billy Hutchinson (PUP); Gerry Kelly (Sinn Féin); Nichola Mallon (SDLP); Nuala McAllister (Alliance); Nelson	McCausland (DUP); John Miller (TUV); Carál Ní Chuilín (Sinn Féin); Malachai O’Hara (Greens); Abdo Thabeth (NI Lab Rep); Gemma	Weir (Workers’ Party).

Sinn Féin’s Gerry Kelly topped the poll in Belfast North and says his focus in the next Assembly term will be health, education and jobs. Mr Kelly wa(...)

MID ULSTER CANDIDATES: Keith Alexander Buchanan (DUP); Alan Day (Ukip); Linda Dillon (Sinn Féin); Néidín Hendron (Alliance); Hannah Loughrin (TUV); Ian McCrea (DUP); Patsy McGlone (SDLP); Ian Milne (Sinn Féin); Michelle O’Neill (Sinn Féin); Sandra Overend (UUP); Hugh Scullion (Workers’ Party); Stefan Taylor (Greens).

After the distribution of the surplus votes of Ian Milne of Sinn Féin in Mid-Ulster there have been no further candidates elected. The main benefici(...)

North Antrim Candidates: Jim Allister (TUV); Donna Anderson (Ukip); Jennifer Breslin (Green Party); Connor Duncan (SDLP); Paul Frew (DUP); Timothy Gaston (TUV); Kathryn Johnston (NI Lab Rep); Phillip Logan (DUP); Stephen McFarland (Alliance); David McIlveen (DUP); Daithí McKay (Sinn Féin); James Simpson (Conservatives); Mervyn Storey (DUP); Robin Swann (UUP); Andrew Wright (UUP).

Paul Frew of the DUP has topped the poll in North Antrim with 5,429 votes but nobody was elected after the first count. It is looking like a close ru(...)

BELFAST SOUTH CANDIDATES: Brigitte Anton (NI Lab Rep); Clare Bailey (Greens); Paula Bradshaw (Alliance); Sean Burns (Labour Alternative); Billy Dickson (SB Unionists); Claire Hanna (SDLP); John Andrew Hiddleston (TUV); Lily Kerr (Workers Party); Emma Little Pengelly (DUP); Ben Manton (Conservatives); Rodney James McCune (UUP); Fearghal McKinney (SDLP); Duncan Morrow (Alliance); Máirtín Ó Muilleoir (Sinn Féin); Ruth Patterson (Ind); Ian Shanks (PUP); Christopher Stalford (DUP); Bob Stoker (Ukip).

No candidates in Belfast South have met the quota of 5,247 following the counting of first preference votes in the Assembly election. Sinn Féin’s Mai(...)