Winners: where the awards went

 

Winners of The Irish Times Irish Theatre Awards

  • Best Actor

Christopher Meloni as Eddie Carbone in the Gate Theatre production of A View from the Bridge by Arthur Miller

Also nominated

Jon Kenny for his various roles in the Island Theatre/Glór co-production of Under Milk Wood by Dylan Thomas

Owen Roe as Titus in the Siren production of Titus Andronicus by William Shakespeare

Alan Stanford as Oscar Wilde/Lady Bracknell in the Abbey Theatre production of The Importance of Being Earnest by Oscar Wilde

  • Best Actress

Catherine Walker as Bridgie Cleary in the Abbey Theatre production of What Happened Bridgie Cleary by Tom Mac Intyre

Also nominated

Olwen Fouéré as Tamora in the Siren production of Titus Andronicus by William Shakespeare

Marie Mullen as Maurya in the DruidSynge production of Riders to the Sea by John Millington Synge

Ailish Symons as Jean in the Asylum Productions/Cork Midsummer Festival production of Pondlife Angels by Enda Walsh

  • Best Supporting Actor

Nick Dunning as Robert in the Gate Theatre production of Betrayal by Harold Pinter

Also nominated

Malcolm Adams as Father Pat in the Livin' Dred production of Belfry by Billy Roche

Laurence Kinlan as Georgie in the Gate Theatre production of Poor Beast in the Rain by Billy Roche

Philip O'Sullivan as Father in the Second Age Theatre Company production of How Many Miles to Babylon by Jennifer Johnston, adapted for the stage by Alan Stanford

  • Best Supporting Actress

Ruth Negga as Lavinia in the Siren production of Titus Andronicus by William Shakespeare

Also nominated

Susan Fitzgerald as Mrs Synott in the Bedrock production of Shooting Gallery by Des Bishop and Arthur Riordan

Mary Murray as Nadezda in the b*spoke theatre company production of Family Stories by Biljana Srbljanovic, translated by Rebecca Rugg

Elaine O'Dea as Celia in the Classic Stage Ireland production of As You Like It by William Shakespeare

  • Best Director

Selina Cartmell for the Siren production of Titus Andronicus by William Shakespeare

Also nominated

Mark Brokaw for the Gate Theatre production of A View from the Bridge by Arthur Miller

Garry Hynes for the DruidSynge production of Riders to the Sea by John Millington Synge

Pat Kiernan for the Corcadorca and Cork 2005: European Capital of Culture production of The Merchant of Venice by William Shakespeare

  • Best Designer: Set

Andre Barbe for the Wexford Festival Opera production of Pénélope by Gabriel Fauré

Also nominated

Paul Keogan for the b*spoke production of Fermín Cabal's Tejas Verdes translated by Robert Shaw and the Rough Magic production of The Sugar Wife by Elizabeth Kuti

Francis O'Connor for the DruidSynge production of the plays of John Millington Synge

Joe Vanìk for the Landmark production of The Goat or Who is Sylvia by Edward Albee

  • Best Designer: Lighting

Paul Keogan for the b*spoke production of Fermín Cabal's Tejas Verdes translated by Robert Shaw and the Siren production of Titus Andronicus by William Shakespeare

Also nominated

John Comiskey for the Abbey Theatre and Lyric Theatre production of Hamlet by William Shakespeare

Marcus Costello for the Storytellers production of The Dream of a Summer Day based on the life and writings of Lafcadio Hearn

Rupert Murray for the Rough Magic production of The Life of Galileo by Bertolt Brecht in a version by Howard Brenton

  • Best Designer: Costume

Sinead Cuthbert for the Second Age production of How Many Miles to Babylon by Jennifer Johnston, adapted for the stage by Alan Stanford and the Ouroboros production of Making History by Brian Friel

Also nominated

Achim Freyer for the Opera Ireland production of Die Zauberflöte by Mozart

Soutra Gilmour for the Opera 2005 production of Figaro's Wedding by Mozart

Peter O'Brien for the Gate Theatre production of Lady Windermere's Fan by Oscar Wilde

  • Best Production

Siren for Titus Andronicus by William Shakespeare, directed by Selina Cartmell

Also nominated

Gate Theatre for A View from the Bridge by Arthur Miller, directed by Mark Brokaw

Abbey Theatre for The Importance of Being Earnest by Oscar Wilde, directed by Conall Morrison

Corcadorca and Cork 2005: European Capital of Culture for The Merchant of Venice by William Shakespeare, directed by Pat Kiernan

  • Best Opera Production

Wexford Festival Opera for Susannah by Carlisle Floyd, directed by John Fulljames

Also nominated

Opera 2005 production of Figaro's Wedding by Mozart, directed by Michael Hunt

Opera Ireland for Imeneo by Handel, directed by David Bolger

Opera Theatre Company for The Coronation of Poppea by Monteverdi, directed by Annilese Miskimmon

  • Best New Play

Tom Mac Intyre for What Happened Bridgie Cleary, produced by the Abbey Theatre

Also nominated

James Butler for Stuck in the Mud, produced by Barnstorm Theatre Company

Brian Friel for The Home Place, produced by the Gate Theatre

Elizabeth Kuti for The Sugar Wife, produced by Rough Magic Theatre Company

  • Judges' Special Award

DruidSynge for its powerful and compelling presentation of the complete stage works of J M Synge.

Also nominated

Playgroup in co-production with the Everyman Palace and Cork Midsummer Festival for the extraordinary and total transformation of the theatre during Dark Week

Operating Theatre Company for Here Lies, which brought Artaud back to Galway in an imaginative and haunting installation.

Pan Pan for One, its 100-room performance project

Rough Magic for the Seeds 2 Showcase, its development initiative for emerging playwrights and directors

Shadowbox Theatre Company for the excellence of its work with actors with intellectual disabilities.

  • Special Tribute Award

Michael Colgan, director of the Gate Theatre